wtorek, 12 czerwca 2012

Ruch to zdrowie - Część 1Do czego potrzebny jest ruch?

Współczesny świat to bezustanne wyzwania. Trywialne? Możliwe, ale bardzo prawdziwe. Każdy z nas potrzebuje coraz więcej energii, aby zrealizować stojące przed nami zadania. Pojawia się pytanie: skąd ją czerpać? Przykładowe odpowiedzi: z zadowolenia z wykonywanej pracy, realizacji w życiu rodzinnym, hobby itp.

Zdrowie jest podstawą dobrego samopoczucia, pozwala cieszyć się życiem, tworzyć jego pozytywną wartość. Jednym ze sposobów wpływania na zdrowie jest ruch, a w szerszym ujęciu – aktywność fizyczna. Coraz trudniej znaleźć czas na aktywność. Wiele ważnych spraw zaprząta nam głowę i w natłoku zajęć rezygnujemy z wszelkich form ruchu. Przekonamy Cię, że nie warto z tego rezygnować.

Czy życie codzienne może być dla nas groźne?

I tak, i nie. Wiele zależy od nas, od tego, czy nauczymy się zdrowego wspomagania naszego organizmu czy też, zdając się na nieuchronność postępującego wieku, uznamy że jak boli, to tak musi być. Posłużmy się przykładem. Jesteśmy zapracowanymi użytkownikami komputera, siedzenie przed nim zabiera nam prawie cały dzień, a już po kilku chwilach boli kręgosłup, nie wiemy co zrobić z nogami, rozcieramy obolały kark. Objawy te są doskonale
wszystkim znane. Odruchowo zmieniamy pozycję, siadamy wygodniej, korygujemy postawę według zasłyszanych zasad. Czasami po południu lub późnym wieczorem czujemy potrzebę pobiegania, pójścia na basen lub na siłownię. Chęci są, ale czy możliwości fizyczne też?

Krótki subiektywny test

Stoimy przodem do schodów i w ciągu jednej minuty w spokojnym tempie wchodzimy i schodzimy z kilku stopni. Jeżeli po zakończeniu mamy zadyszkę, jesteśmy spoceni, drżą nam kolana – jest źle. Diagnoza: nasza wydolność fizyczna jest na bardzo niskim poziomie.

Wyjaśnienie podstawowych terminów

Aktywność fizyczna – mamy do czynienia z nią wtedy, kiedy podczas ruchu mięśni wyzwalana jest energia.• Sprawność fizyczna – zdolność do wykonania konkretnego ruchu. Podstawowe elementy sprawności fizycznej to: wytrzymałość, siła i masa mięśniowa, gibkość, elastyczność i koordynacja.

• Trening wytrzymałościowy (aerobowy, czyli tlenowy) to przykładowo energiczne marsze, biegi, pływanie. Dzięki tym ćwiczeniom zwiększa się sprawność układów: krążenia i oddechowego, zwiększa się wymiana krwi w płucach i wykorzystanie tlenu przez organizm. Podstawowe zasady tego treningu: 4-5 razy w tygodniu, bez przerwy około 45 minut, ponad 55% maksymalnej wydolności. W wyniku takiego treningu powinniśmy odczuwać wyraźne zmęczenie.

• Trening oporowy (anaerobowy, czyli beztlenowy) są to ćwiczenia siłowe, zwiększające masę mięśniową. Ćwiczenia te poprawiają wysycenie krwi tlenem i zapewniają sprawniejsze krążenie krwi.


Rozpoczynamy aktywność !

Jaka aktywność fizyczna jest optymalna?

Po pierwsze taka, która jest dla nas bezpieczna, a po drugie taka, która sprawi nam przyjemność. Fizjologia mówi, że poprawa sprawności fizycznej następuje wtedy, kiedy organizm zużyje w ciągu tygodnia 1000-2000 kcal (np. w trakcie kilkukilometrowego marszu). O umiarkowanym wysiłku fizycznym mówimy wtedy, kiedy codziennie jesteśmy w stanie bez specjalnego zmęczenia
wykonywać 30-40 minutowe ćwiczenia.

Stosując regularne ćwiczenia fizyczne zyskujemy:

• poprawę sprawności układu krążenia i oddechowego, a w efekcie – poprawę   miarowości oddechu, zmniejszenie się częstości oddechów na minutę, obniżenie ciśnienia krwi oraz tętna,

• utrzymanie na optymalnym poziomie właściwej budowy tkanki kostnej i masy mięśniowej,

• zwiększenie ruchomości stawów,

• łatwiejsze radzenie sobie ze stresem,

• ustabilizowanie się właściwego poziomu lipidów we krwi.

Kiedy ćwiczenia są dla nas bezpieczne, a kiedy nie?

Przy ogólnym dobrym samopoczuciu, jeżeli chcemy od czasu do czasu pograć w piłkę lub pójść na basen, nie trzeba właściwie zasięgać porady lekarza. Są jednak pewne symptomy, które należy odczytać jako niebezpieczne:

• zawroty głowy,

• ból lub uczucie ciężaru w klatce piersiowej,

• ból zamostkowy i towarzyszący temu ból lewej ręki (zmiany sercowo-naczyniowe),

• niemiarowość uderzeń serca,

• zmęczenie nieadekwatne do wykonanego wysiłku fizycznego,

• obrzęki na kończynach,

• bóle kostno-stawowe podczas lub po wysiłku.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów powinniśmy zasięgnąć porady lekarza. Z porady lekarza powinni skorzystać niezależnie od tego mężczyźni po 40 roku oraz kobiety po 50 roku życia z rozpoznaną chorobą układu krążenia, a także chorzy na choroby przewlekłe.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz