poniedziałek, 3 września 2012

Pokrzywa - leczy i wspomaga.Ostatnio coraz więcej uwagi poświęca się pokrzywie, zupełnie jak by dopiero odkryto jej cenne właściwości lecznicze. A przecież jest ona znana w medycynie od bardzo dawna. Nasi pradziadowie przypisywali jej działanie niemal magiczne.


Zawiera bardzo dużo substancji leczniczych. W liściach są kwasy organiczne, witaminy C, K, B i kwas pantotenowy, flawonoidy, garbnik, karotenoidy, aminy, sole mineralne (związki żelaza, potasu, wapnia), krzemionka.


Pokrzywa pobudza czynność wydzielniczą żołądka, trzustki i wątroby. Poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów, zwiększa wydalanie moczu, a z nim szkodliwych produktów przemiany materii, przede wszystkim mocznika i dlatego może być wykorzystana w leczeniu przewlekłych zakażeń i kamicy moczowej. znosi stany zapalne w przewodzie pokarmowym, a także hamuje małe krwawienia.

 Może być dobrym lekiem w zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego, a nawet biegunkach. Pokrzywa obniża poziom cukru we krwi i może być używany jako lek uzupełniający działanie leków przeciwcukrzycowych (szczególnie korzystna w cukrzycy dorosłych). Przy długim stosowaniu pozwala na zmniejszenie dawek leków przeciwcukrzycowych, ale decyzja ta powinna być uzgodniona z lekarzem.

Korzystne działanie pokrzywy na skórę i włosy polega na zmniejszeniu łojotoku i łupieżu. Związki zawarte w pokrzywie zapobiegają nadmiernemu poceniu się i mogą z powodzeniem wyeliminować lub znacznie ograniczyć konieczność stosowania dezodorantów. Dzięki zawartości żelaza, może być cennym źródłem jego związków w stanach jego niedoboru, np. po krwotokach, chorobach wyniszczających, u kobiet obficie miesiączkujących, u krwiodawców.

 Liście pokrzywy można zbierać od maja do września. Najbardziej cenna jest tuż przed kwitnieniem. Pokrzywę zrywamy w rękawiczkach lub ścinamy nożem albo sierpem czy kosą, w dni pogodne. Dostawiamy na kilka godzin, aby zwiędła, gdyż traci wtedy swoje parzące właściwości. Do suszenia rozkładamy cienką warstwą. po wysuszeniu przechowujemy w płóciennych woreczkach lub papierowych torbach w suchych pomieszczeniach.

1 komentarz:

  1. Hej !
    Obserwujemy? Jeżeli tak, to zacznij : ) Odwdzięczymy się tym samym :D
    Pozdrawiamy !
    http://typicalfashionn.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń